Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

12-19/10/2013

Galeria
 • „Manfred Eicher prezentuje muzykę, która wymyka się szybkiej konsumpcji, a artystów nie traktuje jak kolorowe ptaki z ich dziwactwami i słabostkami. Przedstawiany przez niego świat jest takim, jaki chcemy słyszeć i widzieć. W epoce castingów i agencji artystycznych, totalnego chaosu dźwiękowego, zalewu najprzeróżniejszej jakości wszędobylskiej muzyki pragniemy obcować z muzyką przedstawioną inaczej, w innych dekoracjach, w innym tempie, inaczej brzmiącą, tworzącą nowe światy, zagłębiającą się w pojedynczym dźwięku, otwierającą także miejsce dla ciszy." - Norbert Wiedmer i Peter Guyer

  Ponad pięć lat szwajcarscy reżyserzy, Norbert Wiedmer i Peter Guyer, jeździli po całym świecie za Manfredem Eicherem, założycielem i dyrektorem wytwórni ECM i artystami, których ECM nagrywa. Przemieszczali się z Estonii do Tunezji, z Niemiec do Francji, jeździli do Danii, Grecji, Argentyny i wielu innych zakątków świata. Przygotowywali dokumentalny film Sounds and Silence poświęcony procesowi powstawania płyt w wytwórni ECM. Film prezentuje też sposób pracy największych sław różnych gatunków muzycznych. Wśród artystów, którzy zostali uwiecznieni w filmie, są: Arvo Pärt, Eleni Karaindrou, Dino Saluzzi i Anja Lechner, Anouar Brahem, Gianluigi Trovesi i Gianni Coscia, Marilyn Mazur, Nik Bärtsch’s Ronin, Kim Kashkashian, Jan Garbarek i wielu innych.

  "To nie pokaz muzycznego show a asysta przy narodzinach muzyki, nauka jej zasad i dążenie do zrozumienia jej znaczenia: odkrywanie ludzi, podążanie za różnymi stanami emocjonalnymi, znajdowanie definicji, pochwytywanie dźwięków – i wreszcie odnajdywanie szczegółów większej całości, podróż między pejzażami dźwiękowymi” – piszą w opisie reżyserzy filmu.

  Film odniósł już wiele sukcesów. Miał swą premierę w Locarno na Piazza Grande – obejrzało go wówczas 7000 widzów. Od tamtej pory wyświetlany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in.: w Melbourne, na wiedeńskim Viennale, na SFJazz series w San Francisco, w Estonii podczas Ööde Filmfestival, na Hofer Filmtage i wielu innych. Sounds and Silence zdobył nagrodę Berner Film Prize w 2009 roku. Był również nominowany do Szwajcarskiej Nagrody Filmowej.

 • "Sounds and Silence" jest nietypowym eksperymentem, ambitną próbą rozpisania języka muzyki.  Efekt jest wysoce oryginalnym połączeniem koncertu, portretu artysty i filmu drogi.

  Kai Löffler, WDR 3

  Wielu z nas, wielbicieli muzyki pieczętowanej literami ECM, marzyłoby o spotkaniu Manfreda Eichera przy kawie – pytania do niego rodzą się w głowie natychmiast. Obraz „Sounds And Silence” odpowiada jedynie na niektóre z nich. Szwajcarskim reżyserom, Peterowi Guyerowi i Norbertowi Wiedmerowi, udało się nakręcić film o dźwiękach i ciszy ECM, nie odzierając tego zjawiska z ekscytującej tajemnicy...

  Proszę wybaczyć ekscytację, ale czy to nie cudowne, że dzięki temu obrazowi filmowemu możemy wejrzeć głębiej w proces powstawania muzyki ECM? Że ktoś nam daje szansę pobyć przez chwilę na zapleczu – nie na wygodnych fotelach publiczności, ale właśnie za kulisami... A tam można się spodziewać wszystkiego – nawet tańca Arvo Pärta z Manfredem Eicherem!

  Agnieszka Antoniewska (jazzarium.pl)

 • reżyseria:  Peter Guyer, Norbert Wiedmer
  występują: Manfred Eicher

  oraz muzycy:

  Arvo Pärt
  Anouar Brahem
  Eleni Karaindrou
  Dino Saluzzi
  Anja Lechner
  Gianluigi Trovesi
  Nik Bärtsch
  Marilyn Mazur
  Jan Garbarek
  Kim Kashkashian
  Camerata Orchestra Athen, Alexandros Myrat
  Tallinn Chamber Orchestra, Tõnu Kaljuste
  Estonian Philharmonic Chamber Choir
  Filarmonica Mousiké, Savino Acquaviva
  Cinematography Peter Guyer und Norbert Wiedmer
  Editing Stefan Kälin

  dźwięk, reżyseria dźwięku, mixing: Balthasar Jucker

  produkcja: Recycled TV AG, Biograph Film

  rok produkcji: 2009