Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

12-19/10/2013

Galeria
 • Spotkanie z François Couturierem i pozostałymi muzykami z Tarkovsky Quartet poprowadzi Antoni Beksiak.

  François Couturier -  francuski kompozytor i pianista. Studiował na Wydziale Muzycznym w Tours; komponował i koncertował w klubach jazzowych. W 1977 roku założył zespół jazzowy Impression, z którym nagrał swój pierwszy oficjalny album. Rok później przyłączył się do nowej formacji perkusisty Jacquesa Thollota (historycznej postaci francuskiej sceny free jazzowej). Rozpoczął także współpracę z kontrabasistą Jean-Paulem Celeą, a ich duet szybko stał się jednym z najciekawszych przedsięwzięć w historii francuskiego jazzu lat 80. Od tego czasu Couturier uczestniczy w wielu projektach z pogranicza jazzu, rocka i klasyki (m.in. grupa Passagio w składzie: Couturier, Celea, Armand Gangster - instrumenty dęte, Wolfgang Reisinger - perkusja, Françoise Kübler - śpiew; współpraca z Anouarem Brahemem i wiolonczelistą Dominique'm Pifarélym). Wraz z Jean-Markiem Larché jest autorem współczesnej opery komicznej Mozart Wolfgang Suita i Fuga na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, kontratenor i dwóch aktorów komediowych.

  Jean-Marc Larché - francuski saksofonista, od ponad dwudziestu lat bierze czynny udział w różnorodnych produkcjach muzycznych. Współpracuje z formacjami klasycznymi i współczesnymi, zespołami jazzowymi czy teatrami muzycznymi. Otrzymał I nagrodę w kategorii saksofon Narodowego Konserwatorium w Paryżu. Obecnie bierze udział w następujących przedsięwzięciach muzycznych: Trio (François Couturier, Jean Louis Matinier); Sansara (Yves Rousseau - kontrabas, Régis Huby - wiolonczela, Christophe Marguet - instrumenty perkusyjne); Absolutely Free (Elise Caron - głos, Yves Rousseau); Transméditerranéenne (François Méchali - kontrabas, Christian Lété - perkusja, Annello Capiano - lutnia orientalna i kwartet smyczkowy).

  Anja Lechner - niemiecka wiolonczelistka, studiowała u Heinricha Schiffa i Janosa Startera. Jest członkiem-założycielem Rosamunde Quartet, z którym dla wytwórni ECM nagrała kwartety Haydna, Weberna i Szostakowicza oraz uczestniczyła w nagraniu głośnego (nominowanego do nagrody Grammy) albumu z kameralną muzyką Valentina Silvestrova leggiero, pesante. W 2005 roku w ECM New Series ukazała się płyta Rosamunde Quartet z kwartetami Tigrana Mansuriana. Oprócz klasycznego wykształcenia i doświadczeń, uczestniczy także w projektach wykorzystujących improwizację i mających źródła w różnych tradycjach. Jej trwające od ponad 20 lat zainteresowanie Tango Nuevo doprowadziło do nagrania przez Rosamunde Quartet - we współpracy Dino Saluzzim, argentyńskim bandoneonistą i kompozytorem - albumu Kultrum. Od 2000 roku Lechner współpracuje z greckim pianistą Vassilisem Tsabropoulosem, z którym wspólnie nagrała płytę Chants, Hymns and Dances w 2004 roku.

  Krytyk „The Independent", Phil Johnson, pisał: „Mistrzowskim posunięciem obsadowym jest obecność boskiej Anji Lechner, dzięki której otrzymujemy odpowiednią dawkę niewymownej tajemnicy w czarującym, wiolonczelowym brzmieniu".

  Jean-Louis Matinier - francuski akordeonista. Kształcił się klasycznie, ale szybko zwrócił się w stronę jazzu i stylu improwizacyjnego, z łatwością zacierając granice pomiędzy tradycjami etnicznymi, swingującym stylem groove i śmiałymi innowacjami w nowym nurcie klasycznym. Współpracuje z wieloma muzykami, uczestniczy w otwartych projektach muzycznych. Nagrywał m.in. z Louisem Sclavisem, Gianluigim Trovesim, Michelem Godardem, Anouarem Brahemem, François Couturierem i basistą Renaudem Garcia-Fonsem. Ich wspólny album Fuera uzyskał wysokie notowania wśród światowej krytyki. Jego pierwszą płytą nagrana dla ECM był wspólny projekty z Brahemem Le pas du chat noir. Jest dziś jednym z czołowych jazzowych akordeonistów.