
Jeden z najbardziej poruszających filmów na temat losu i wrażliwości artysty w dziejach kina. Opowiada historię genialnego twórcy ikon z przełomu XIV i XV wieku - Andrieja Rublowa. Prawosławny święty przemierza średniowieczną Ruś, gdzie jest świadkiem wielu okrucieństw oraz zbrodni.
Andriej Tarkowski nakręcił Andrieja Rublowa w 1966 r. Cenzorzy ze Związku Radzieckiego uznali, że film stawia sztukę ponad społeczeństwo, wywyższa artystę, który powinien przecież pracować w służbie społeczeństwu... Film nie zdobył pozwolenia na publiczną prezentację. Światowa premiera odbyła się trzy lata później na festiwalu w Cannes. Ale nawet honorowa nagroda tam zdobyta (FIPRESCI) nie przekonała władzy. Andriej Rublow wszedł oficjalnie na ekrany ZSRR dopiero w 1971 r.
Ta ośmioczęściowa saga, poświęcona tyleż narodzinom talentu wielkiego artysty, co rekonstrukcji barbarzyńskiej epoki zakończonej zwycięstwem Dymitra Dońskiego nad Tatarami, zdumiewa subtelnym połączeniem poetyckiego stylu z szeroką, epicką panoramą XV-wiecznej Rusi. Nawet z dzisiejszej perspektywy większość scen ze słynnym obrazem odlewania cerkiewnego dzwonu na czele wciąż robi piorunujące wrażenie. Tarkowskiemu udała się rzecz niesłychana: ukazał proces kształtowania się wrażliwości genialnego malarza, odnajdującego w cierpieniu i zwątpieniu wiarę w Chrystusa.
Janusz Wróblewski, "Polityka"
reżyseria: Andrei Tarkovsky
scenariusz: Andrey Konchalovskiy, Andrei Tarkovsky
występują: Anatoliy Solonitsyn, Ivan Lapikov, Nikolay Grinko
produkcja: Tamara Ogorodnikova
muzyka: Vyacheslav Ovchinnikov
zdjęcia: Vadim Yusov
montaż: Lyudmila Feiginova, Olga Shevkunenko, Tatyana Yegorychevakraj / rok produkcji: USSR / 1966
podziękowania: MosFilm
reżyseria: Andrei Tarkovsky
scenariusz: Andrey Konchalovskiy & Andrei Tarkovskywystępują: Anatoliy Solonitsyn, Ivan Lapikov, Nikolay Grinko
produkcja: Tamara Ogorodnikova
muzyka: Vyacheslav Ovchinnikov
zdjęcia: Vadim Yusov
montaż: Lyudmila Feiginova, Olga Shevkunenko, Tatyana Yegorycheva
kraj / rok produkcji: ZSRR / 1966