Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

12-19/10/2013

Galeria

Znamy nazwiska siedmiu uznanych dyrektorów festiwali, którzy poprowadzą prestiżowe Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali. Program szkoleniowy organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali w ramach Akademii Festiwalowej gościć będzie po raz pierwszy w Polsce, między 20-27 października. Gospodarzem Atelier jest Malta Festival Poznań.

Wybitni dyrektorzy festiwali spotkają się w Poznaniu pod przewodnictwem Koordynatora Atelier Hugo De Greefa (byłego sekretarza Generalnego ESF, dyrektora generalnego Brugii – Europejskiej Stolicy Kultury 2002 oraz twórcy i byłego dyrektora belgijskiego Kaaitheater), by podzielić się doświadczeniem i wizją artystyczną z kolejnym pokoleniem młodych menedżerów festiwali. Wyselekcjonowani uczestnicy z całego świata będą mieli okazję przez 7 dni pracować z m.in.:

Robyn Archer (Australia) – dyrektorką artystyczną festiwalu The Light in Winter w Melbourne, wiceprzewodniczącą australijskiej Council for Arts, doradczyni strategiczną Gold Coast Arts and Culture Queensland

Bernardem Faivre d’Arcier (Francja) – prezesem Lyon Biennial, byłym długoletnim dyrektorem Avignon Festival

Markiem Ballem (Wielka Brytania) – dyrektorem artystycznym London International Festival of Theatre

Nele Hertling (Niemcy) – wiceprzewodniczącą berlińskiej Academy of Arts

Michałem Merczyńskim (Polska) – dyrektorem Malta Festival Poznań i Nostalgia Festival Poznań

Annemie Vanackere (Niemcy/Holandia) – dyrektorką i dyrektorką artystyczną niemieckiego Hebbel am Ufer oraz byłą dyrektorką artystyczną Rotterdamse Schouwburg.

Mentorzy poprowadzą wykłady, indywidualne konsultacje oraz intensywne warsztaty, których tematyka dotyczyć będzie artystycznych aspektów zarządzania festiwalem.

„Sześć poprzednich edycji Atelier utwierdziło nas w przekonaniu o misji Akademii Festiwalowej i nieustannej potrzebie tworzenia przestrzeni do zdobywania umiejętności i wymiany doświadczeń. Poznańska edycja będzie wyjątkową platformą, pozwalającą zdobywać doświadczenia i przekazywać wiedzę kolejnemu pokoleniu organizatorów festiwali, skupiając się na tym, co jest najważniejsze – sztuce i artyście. Atelier umożliwia spotkanie ambitnym menedżerom kultury z różnych krajów i przyczynia się do rozwoju sektora festiwalowego i kulturalnego” – twierdzi Kathrin Deventer, sekretarz generalna ESF.

Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali w Poznaniu jest kontynuacją zakończonych z sukcesem poprzednich edycji wydarzenia, które gościło już w Niemczech (Goerlitz, 2006), Bułgarii (Varna, 2009), Singapurze (2011), Turcji (Izmir, 2011), Słowenii (Lubljiana, 2012) i Wielkiej Brytanii (Edyburg, 2014). Mottem Atelier są słowa Bernarda Faivre d’Arcier: „Prawdziwą rolą festiwalu jest wpieranie artystów, by mieli odwagę i by angażowali się w nowe projekty”. Uczestnicy poznańskiej edycji Atelier dołączą do sieci Absolwentów, która liczy sobie 223 młodych organizatorów festiwali oraz 32 uznanych dyrektorów z 56 krajów świata.

 „Atelier w Poznaniu to dla młodych kuratorów i menedżerów festiwali wyjątkowa okazja do spotkania i dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniami. Co więcej, daje ono możliwość nauki i współpracy w ramach stale powiększającej się sieci Absolwentów Atelier Akademii Festiwalowej, bazującej na relacjach i doświadczeniach wyniesionych z Atelier” – mówi Darko Brlek, Prezes ESF i Akademii Festiwalowej.

Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali odbędzie się równolegle z siódmą edycją Nostalgia Festival Poznań, organizowanym przez Fundację Malta, w dniach 23-25 października. Program tegorocznej edycji festiwalu został stworzony w oparciu o międzykulturowy dialogu pomiędzy twórczością dwóch mistrzów: Tigrana Mansuriana – Ormianina, który w tym roku obchodzi 75. urodziny oraz Elliota Cartera – Amerykanina zmarłego w 2012 r., w wieku 103 lat. „Podczas festiwalu Nostalgia uczestnicy Atelier POZNAŃ 2014 będą mieli okazję doświadczyć i zbadać, jak dwie kultury (ormiańska i amerykańska), zantagonizowane podczas Zimnej Wojny, odnoszą się do siebie współcześnie, gdy relacja między nimi nie jest już przedłużeniem wrogiej relacji pomiędzy dwoma imperiami” – mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu.

Więcej informacji na temat mentorów i uczestników:

www.TheFestivalAcademy.eu lub www.facebook.com/AtelierForYoungFestivalManagers.

Więcej informacji na temat Nostalgia Festival Poznań 2014: www.nostalgiafestival.pl.

Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (ESF) jest organizacją zrzeszającą festiwale w Europie i na świecie, reprezentującą 102 festiwale, narodowe stowarzyszenia festiwali i sieci kulturalne z 41 krajów. ESF zapoczątkowało działanie Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali w 2006 roku; od 2013 roku jest ono organizowane przez Akademię Festiwalową. Atelier POZNAŃ 2014 wspiera Instytut Polski w BrukseliCK ZamekInstytut Adama MickiewiczaHotel Boutique GardenHotel NH Poznań i Goethe-Institut w PolsceArts Council KoreaAfricalia Belgium Pro HelvetiaSchweizer Kulturstiftung wspierają uczestników z Afryki, Korei Południowej i Szwajcarii. Akademia Festiwalowa i Europejskie Stowarzyszenie Festiwali dziękują za wsparcie Komisji Europejskiej, władzom Flandrii oraz Miastu Gent.