Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

12-19/10/2013

Okładka płyty
GaleriaOkładka płyty "Moderato cantabile"

Niemiecka wiolonczelistka Anja Lechner oraz francuski pianista François Couturier powracają w duecie z muzyką G.I. Gurdjieffa, Komitasa oraz Federico Mompou'a. Album Moderato cantabile został wyprodukowany pod koniec listopada 2013 roku przez Manfreda Eichera w wydawnictwie muzycznym ECM Records w znanym ze świetnej akustyki studio Lugano.

Posłuchaj fragmentu:


EPK about Moderato cantabile
Po dekadzie wspólnej pracy w Tarkovsky Quartet oraz ciągłym zaangażowaniu w Pergolesi Project (wspólnie ze śpiewaczką Marią Pia De Vito) niemiecka wiolonczelistka Anja Lechner i francuski pianista François Couturier prezentują owoc swojej współpracy w duecie. Każde z instrumentalistów podchodzi do tworzenia muzyki z nieco innej strony, co jest dodatkowym atutem tego projektu: Lechner jest klasyczną solistką z niezwykłą skłonnością do improwizacji, Couturier – muzykiem jazzowym, który przekracza granice gatunku. Moderato cantabile przedstawia ich własne aranżacje dzieł trzech fascynujących outsiderów, poruszających się na marginesie historii muzyki – G.I. Gurdjieffa, Komitasa oraz Federico Mompou.

Na stronie ECM Records istnieje możliwość odsłuchania płyty Moderato cantabile.

Muzyka tych twórców w różnych stopniu przejawia wpływy Wschodu, zarówno poprzez powiązanie między muzyką ludową a religijną, jak i w sensie filozoficznym – kontemplacyjny nastrój przenika wszystkie części nagrania.Na wybór utworów w pewnym stopniu wpłynęło wcześniejsze spotkanieAnjiLechner z muzyką Gurdjieffa na płycie Chants, Hymns and Dances (którą nagrała wspólnie z Vassilisem Tsabropoulosem), ale nowy duet zdecydowanie odróżnia się od wcześniejszych projektów. Czas spędzony w Armenii pozwolił Lechner lepiej zrozumieć kontekst, z którego wyrasta ormiańska muzyka – w wybranych przez artystkę utworach wiolonczela przejmuje niemalże rolę wokalu, zagłębiając się w wyraziste melodie. Kompozycje François Couturiera jednocześnie kontrastują i dopełniają te utwory. Jako instrumentalista François pracował z muzyką Mompou już od dawna, jednak dalszą inspiracją była dla niego współpraca z Anouarem Brahem, dzięki której w jego twórczości znalazły się dźwięczności charakterystyczne dla Środkowego Wschodu. 

Anja Lechner i François Couturier występowali z Tarkovsky Quartet podczas zeszłorocznego Nostalgia Festival Poznań.