Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

12-19/10/2013

Galeria

Fundacja Malta została założona w Poznaniu w 2003 roku. Pomysłodawcą i głównym fundatorem jest Michał Merczyński. Celem Fundacji jest upowszechnianie kultury i kreowanie wyjątkowych zjawisk artystycznych. Nazwa Fundacji pochodzi od organizowanego od 1991 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta (dziś Malta Festival Poznań). To najważniejsze, choć nie jedyne wydarzenie organizowane przez Fundację. Zrealizowane projekty Fundacji:

MALTA FESTIVAL POZNAŃ to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Festiwal prezentuje międzynarodowy program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy. Odbywa się od 1991 roku w Poznaniu, na przełomie czerwca i lipca. Nazwa pochodzi od znajdującego się w Poznaniu Jeziora Maltańskiego. Malta Festival Poznań powstał w celu stworzenia w Polsce okazji do zaprezentowania teatrów plenerowych, offowych, nierepertuarowych, eksperymentalnych. Z czasem formuła poszerzała się, obejmując także inne sfery sztuki. Od 2010 roku rdzeniem tematycznym festiwalu są Idiomy – tematy istotne dla zrozumienia współczesnego świata, zwłaszcza Europy – jej kultury, sytuacji społecznej i przyszłości. Każda edycja Idiomu programowana jest przez innego kuratora. Poza Idiomem, Malta Festival Poznań tworzą: projekty w przestrzeni miejskiej realizowane przez młodych artystów, program taneczny i teatralny, filmy, dyskusje, klub festiwalowy oraz niezwykle bogaty program muzyczny, prezentujący zarówno zespoły alternatywne, jak i gigantów światowej sceny.

NOSTALGIA FESTIVAL POZNAŃ to festiwal dedykowany muzycznej pamięci, która przetrwała w innych dziełach. Prezentowana muzyka czerpie z korzeni narodowych (m.in. Armenii, Estonii, Ukrainy, Włoch), ale jednocześnie otwiera się na to co nowe, co współczesne. To muzyka przeszłości, którą reinterpretują najlepsi współcześni twórcy i wykonawcy. Nostalgia, początkowo pomyślana jako biennale, w odpowiedzi na zainteresowanie, od 2009 odbywa się corocznie, jesienią. Gośćmi festiwalu byli dotychczas m.in.: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, Anja Lechner, czy  Eleni Karaindrou (2007); Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensamble, Piotr Prochera, Simon Jaunin i Agata Zubel (2009), The Hilliard Ensamble(2010), Erkki-Sven Tuur, Helena Tulve, Orkiestra AUKSO (2011), Marcin Masecki, Piotr Orzechowski, .
 
TZADIK POZNAŃ FESTIWAL to próba opisania fenomenu kultury i tradycji żydowskiej; jej przestrzeni religijnej, muzycznej, społecznej i obyczajowej. Pomysłodawcą i kuratorem festiwalu jest Tomasz Konwent. Programowy fundament festiwalu stanowi muzyka. W czasie gdy Fundacja Malta współorganizowała festiwal w Poznaniu gościli m.in.: Masada, Zakarya, Jamie Saft Trio (2007), Albert Beger New Quartet, Yair Dalal (2008) oraz Rashanim – Masada Rock, La Mar Enfortuna, Mark Feldman, Uri Caine (2009). Co roku odbywa się także przegląd filmów nagrodzonych na Festiwalu Żydowskie Motywy. Tzadik eksploruje ciekawe przestrzenie miasta – I edycja odbyła się w poznańskiej synagodze, II i III edycja, na Dziedzińcu Poznańskiego Bazaru. Fundacja Malta współorganizowała festiwal wraz ze Stowarzyszeniem MultiKulti w latach 2007-2009. Od 2010 wyłącznym organizatorem jest Stowarzyszenie MultiKulti.

POZNAŃ DLA ZIEMI to cykl koncertów znanych muzyków zaangażowanych w działalność na rzecz ochrony środowiska, organizowanych co lato przez Urząd Miasta w Poznaniu. Pierwszy odbył się w 2008 roku, z okazji „Roku klimatu i środowiska” obchodzonego w Poznaniu. Dotychczas wystąpili: Nelly Furtado (2008), Radiohead (2009), Sting z The Royal Philharmonic Concert Orchestra (2010). Fundacja Malta była producentem koncertów w 2008 i 2009 roku.